RECIKLAŽA
Jedno od najvažnijih načela upravljanja otpadom je načelo hijerarhije upravljanja otpadom, odnosno utvrđen redosled prioriteta u praksi upravljanja otpadom. Pored prevencije nastanka otpada i pripreme za ponovnu upotrebu, reciklaža je jedan od najvažnijih prioriteta u upravljanju otpadom. Reciklaža je proces pretvaranja otpada ili već korišćenih materijala u nove proizvode. Materijali koji se mogu reciklirati su: staklo, papir, metal, plastika, guma, tekstil, itd.
Reciklaža predstavlja ključnu delatnost u očuvanju životne sredine jer smanjuje zagađenja koja nastaju odlaganjem otpada na deponije, što je jedan od najvećih problema današnjice. Da ne bismo svakodnevno gledali prepune deponije ili otpad koji pluta vodama, zagađujući celokupni ekosistem, ostavljajući ozbiljne posledice na našu planetu (tzv. ekološki otisak), možemo izabrati reciklažu kao prvi i osnovni korak u odgovornosti prema prirodi, a samim tim i poboljšati kvalitet života ljudi.
PROCES RECIKLAŽE
Reciklaža se odvija kroz niz postupaka koji čine sakupljanje, sortiranje, obrada i upotreba recikliranog materijala. Sakupljanje se vrši u posebnim posudama namenjenim za razvrstavanje otpada, koji dalje ovlašćeni subjekti transportuju na sekundarnu separaciju (razvrstavanje) i tretman. Različiti materijali se odvajaju prvo prema vrsti, a neki i dalje klasifikuju (npr. staklo prema boji) kako bi proces reciklaže bio efikasniji.
Kada se izvrši sortiranje, otpadni materijal se, prema vrsti, obrađuje usitnjavanjem, mlevenjem, drobljenjem kako bi se dobili manji delovi koji se mogu koristiti za proizvodnju novih proizvoda. Nakon obrade, dobijeni materijal se koristi za izradu novih proizvoda poput flaša, kutija, novina itd. Ponekad postoji mogućnost ponovne upotrebe pojedinih predmeta bez njihovog pretvaranja u nove proizvode.
KAKO PREPOZNATI RECIKLABILNE PROIZVODE?
Proizvodi koji se mogu reciklirati su označeni znakovima za reciklažu u obliku tri strelice koje vode jedna ka drugoj u obliku trougla sa zaobljenim uglovima i lako ih je prepoznati. Sličan znak, samo u krugu predstavlja oznaku za proizvod koji je jednim delom napravljen od reciklažnog materijala.
Vrlo često ćete u okviru ovih znakova na plastičnoj ambalaži pronaći određene brojčane ili slovne oznake. Evo pojašnjenja šta koja oznaka predstavlja:
1 – PET(E) – oznaka je za plastične boce koje su namenjene za jednokratnu upotrebu. Postoji mogućnost da ispuštaju teški metal antimon i hemijsku materiju EPA koja utiče na rad hormona. Takođe, takve boce mogu ispuštati i kancerogene materije;
2 – HDP(E) – ovde je reč o „dobroj” plastici za koju postoji najmanja verovatnoća ispuštanja hemikalija u tečnost koja se u boci sa ovom oznakom nalazi.
3 – PVC /ZV – ovo je plastika koja ispušta dve otrovne hemikalije koje utiču na rad hormona kod ljudi. Uprkos toj činjenici, ova plastika se najčešće koristi za izradu boca.
4 – LDPE – najčešće se koristi za izradu plastičnih vrećica za namirnice, ne koristi se za izradu boca iako ne ispušta hemikalije.
5 – PP – spada u tzv. „dobre” plastike i najčešće je bele boje ili poluprozirna. Koristi se u proizvodnji čašica za mlečne proizvode ili za boce u koje se pakuju sirupi.
6 – PS – ova plastika ispušta kancerogenu materiju stiren. Koristi se u čašicama za kafu za jednokratnu upotrebu ili u ambalaži proizvoda koji spadaju u „brzu hranu”.
7 – PC / bez oznake – ovo je najlošija vrsta plastike jer ispušta hemikaliju BPA. Ipak, nalazi primenu u proizvodnji bočica za odojčad, sportskim bocama i posudama za spremanje hrane.
Kod plastične galanterije, trebalo bi gledati oznake na ambalaži, a u novije vreme na tržištu su dostupni proizvodi od plastike koji su pogodni za prehrambene proizvode i poseduju bezbednosti sertifikat.
RECIKLAŽA U SVAKODNEVNOM ŽIVOTU
Svako od nas može primenjivati reciklažu u svakodnevnom životu. Evo i kako.
- Neispravne ili iskorišćene kućne aparate ne treba bacati u smeće nego ih reciklirati. Pojedini privredni subjekti neretko imaju akcije „staro za novo” gde možete odneti uređaj koji vam više nije potreban i, uz doplatu, kupiti nov.
- Uvek možete upravljati kućnim otpadom, sortirajući ga u organski, papirni, plastični, stakleni, metalni (najčešće limenke) i njim dalje upravljati odlagajući ga na predviđena mesta.
- Pri kupovini koristiti cegere umesto plastičnih kesa. Danas vam ceger može biti i modni detalj, s obzirom na širok dijapazon cegera različitog dizajna, a i praktični su, uvek jedan možete složen nositi sa sobom.
Cenex d.o.o. je društvo za upravljanje ambalažom i ambalažnim otpadom, a naše aktivnosti se zasnivaju na koordinaciji pravnih subjekata koji generišu ambalažni otpad, ovlašćenih sakupljača – operatera i reciklera. Zahvaljujući velikoj mreži saradnika, pokrivamo celokupnu teritoriju Republike Srbije. Sklapanjem ugovora sa nama, sve svoje zakonske obaveze po osnovu Zakona o ambalaži i ambalažnom otpadu prenosite na nas kao Ovlašćenog operatera sistema.
SIGURNO NISTE ČULI DA:
- se reciklažom tone papira spasava 17 stabala koja bi se morala iseći, a pritom se papir može reciklirati čak 7 puta. Koliko je to stabala?
- bi se reciklažom plastike smanjila potrošnja nafte za 25%.
- jedna porodica godišnje baca u proseku oko 40 kg plastike koja bi se mogla reciklirati.
- se 80% automobila može reciklirati.
- jedna reciklirana limenka uštedi energiju koja omogućava rad televizora u trajanju od tri sata.
- poklanjanje garderobe koju ne koristite je, takođe, oblik reciklaže.
- se reciklažom jedne tone starih limenki dobija 0,9 tona novih limenki, pri čemu se štedi 95% energije.
- se recikliranjem papira utroši 60% manje energije nego kada papir dobijamo obradom drveta.
- aluminijumske konzerve koje se recikliraju mogu biti u ponovnoj upotrebi samo za 6 nedelja.