SEDMI PRIRODNI RESURS – OTPAD
Da bi se rešio problem oko upravljanja otpada u Republici Srbiji, neophodno je promeniti pogled i stav prema otpadu. Jedino održivo rešenje je da se otpad posmatra kao RESURS, a ne kao otpad koje treba adekvatno zbrinuti, odnosno deponovati.
PRIRODNI RESURSI
Od prirodnih resursa Zemlje, za šest najvažnijih se smatraju: voda, vazduh, nafta, prirodan gas, ugalj i minerali. Ovi resursi predstavljaju temelj našeg postojanja i danas čovečanstvo ne može da opstane bez njih, a da bismo ih sačuvali, potrebno je brinuti o svakom ponaosob i svima zajedno kroz adekvatno delovanje ljudskog faktora.
Međutim, ovi resursi su ograničeni i brzo nestaju. Jednom kada ih nema, nestaju zauvek. Nemarno koristimo prirodne resurse Zemlje, ne razmišljajući o tome šta će ih zameniti, dok se milioni tona otpada neadekvatno odlažu na divlje deponije svake godine. Reciklaža značajno smanjuje količlinu otpada koji se odlaže na deponije, a samim tim i njihovo širenje. Istovremeno, njom se smanjuje emisija metana, gasa koji se stvara na deponijama i koji izaziva efekat staklene bašte koji je uzročnik štetnih klimatskih promena na Zemlji.
KAKO SAČUVATI POSTOJEĆE RESURSE?
Jednostavno rešenje za ovo je RECIKLAŽA – „SEDMI RESURS” koji se može koristiti iznova i iznova. Reciklažom smanjujemo potrebu za korišćenjem prirodnih resursa. Sirovinski resursi na planeti su ograničeni, ako se ne budemo odgovorno odnosili prema njima, čovečanstvo će se u budućnosti suočiti sa nedostatkom nafte, uglja, drveta i drugih materijala.
Ovakav pogled i stav prema otpadu pomaže u borbi protiv klimatskih promena (smanjenje emisije CO2), podstiče lokalno zapošljavanje i otvaranje zelenih radnih mesta (procenjuje se da se u Srbiji može zaposliti preko 30.000 ljudi u preradi materijala za reciklažu) i očuvanje priprodnih resursa (procenjuje se da otpad može snabdevati preko 40% potreba za resurse u Srbiji).
Jedan od najočiglednijih primera „sedmog resursa” je AMBALAŽNI OTPAD.